Jakość powietrza -Małopolska

 

 

 

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano prawie we wszystkich miastach Małopolski .Większe miasta bardziej hucznie ,mniejsze skromniej .

Świętowano na głównych placach miast ,w szkołach i na ulicach .Jak Małopolska uczciła tą okrągłą rocznicę ?

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w kilku Małopolskich miastach.

Kraków (niektóre wydarzenia)

więto niepodległości AK                                                         Fot. Muzeum AK


• Prezydent miasta odsłonił sześć popiersi „Ojców Polskiej Niepodległości”czyli Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Józef Hallera, Kazimierza Sosnkowskiego
• 11 listopada w samo południe krakowscy hejnaliści odegrali Mazurka Dąbrowskiego z wieży Bazyliki Mariackiej. W ten sposób Kraków dołączy do akcji „Niepodległa do Hymnu”
• 11 listopada na Rynku Głównym zabrzmiały najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko w ramach jubileuszowej, 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”
• po raz 25. ulicami Krakowa miasta przejechał „Tramwaj patriotyczny”. I jak co roku w wykonaniu młodych ludzi, uczniów małopolskich szkół, zabrzmiały w nim polskie pieśni patriotyczne
• Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie włączył się w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wszystkie dzieci, które urodzą się 11 listopada, czekały specjalne wyprawki.
• W weekend, 10-11 listopada, z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 40-lecia istnienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie odbyły się międzynarodowe zawody pływackie.

Zakopane

Zakopane w sposób niezwykle uroczysty świętowało 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość 11 listopada zakończyła trwające od 31 października obchody.
Zakopane rozpoczęło świętowanie uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, radni, przedstawiciele miejskich instytucji oraz wielu mieszkańców naszego miasta.
Mszy Świętej przewodniczył JE ksiądz biskup Damian Muskus, który podczas homilii zwracał uwagę na przywiązanie mieszkańców Podhala do Ojczyzny.
- Ludzi gór nie trzeba uczyć miłości do Ojczyzny, bo ta przejawia się w pielęgnowaniu przez was tradycji. Nie trzeba uczyć was znaczenia wolności, bo to tu pod Tatrami zaczęła się niepodległość - podkreślał.
W procesji z darami wziął udział burmistrz Leszek Dorula, który przekazał Sanktuarium polską flagę podarowaną Zakopanemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Po zakończonej Eucharystii odbyło się wmurowanie w Narodowym Miejscu Pamięci urny z ziemią, przywiezioną przez harcerzy ZHP z Westerplatte.
Następnie w uroczystym pochodzie, któremu towarzyszyła złożona ze 100 koni góralska banderia, uczestnicy przeszli ulicami Zakopanego na Nowy Cmentarz, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Pod Kwaterą Legionową, przy dźwiękach pieśni niepodległościowych w wykonaniu Hanki Rybki, uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym tych, którzy polegli w walce o wolność Ojczyzny.

fot. Kronos Media, Anna Karpiel-Semberecka

źródło:www.zakopane.pl

 

Skawina

Uroczystości na skawińskim rynku rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, podczas którego na maszcie załopotała biało – czerwona flaga oraz Hymnu Skawiny, który pięknie zaintonowała młodziutka Julia Dąbrowska z towarzyszeniem uczestniczek warsztatów wokalnych CKiS.
Zgromadzonych na płycie rynku przywitali: Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa oraz Zastępca Burmistrza – Norbert Rzepisko. Po słowie od włodarzy miasta Orkiestra Dęta „Sygnał” wykonała „Rotę”, a w chwilę po tym – przy błysku fleszy aparatów i burzy oklasków - w powietrze uniosło się kilkaset białych i czerwonych balonów. Po części oficjalnej sceną zawładnęli młodzi. Zespół wokalny złożony z uczniów najmłodszych klas Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie zaśpiewał pod kierunkiem pana Wiesława Nowaka m. in. „Czerwone maki” i „Pierwsza brygadę”, a solistki warsztatów wokalnych CKiS pod kierunkiem Katarzyny Szybisty zabrały nas w muzyczną podróż zatytułowaną „Jest takie miejsce u zbiegu dróg…”. Po raz kolejny można było usłyszeć również Orkiestrę Dętą „Sygnał” w krótkim programie, na który złożyły się dobrze wszystkim znane pieśni patriotyczne. Muzyczna część uroczystości przeplatana była prezentacją umundurowania i krótkimi lekcjami pokazowymi pod kierunkiem druha Wiktora Karpały.
Obchody 100-lecia Niepodległej zakończył koncert pt. „Domowy Śpiewnik Patriotyczny” w wykonaniu zespołu YANABANDA, a zaopatrzeni w śpiewniki pieśni patriotycznych – które podobnie jak balony, kotyliony i wiatraczki w narodowych barwach rozdawaliśmy na rynku –skawinianie chętnie włączyli się we wspólne śpiewanie.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa plenerowa „11 listopada – Skawina pamięta” (będzie ją można oglądać jeszcze do końca miesiąca), fotobudka, gdzie pod hasłem „W narodowym mi do twarzy” mali i duzi uwieczniali swoją radość zaopatrzeni w biało-czerwone atrybuty oraz poczęstunek w postaci wojskowej grochówki serwowanej z kuchni polowej.
źródło: ckis Skawina
fot. Jarosław Karasiński


Wieliczka

Po raz pierwszy w Wieliczce, tradycyjny przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji składających czarno-białe wieńce pod pomnikiem Odrodzenia Polski, prowadzony był przez przez Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego pod dowództwem rotmistrza Henryka Bugajskiego. Szwadron po uroczystościach przedstawił wyjątkowy pokaz umiejętności kawaleryjskich. Podczas 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, odsłonił tablicę "NA PAMIĄTKĘ 100. ROCZNICY ODRODZENIA POLSKI", następnie licznie zebrani mieszkańcy oraz delegacje wpisali się do pamiątkowej kroniki. Poza uroczystymi obchodami Święta Niepodległości Polski, odbyły się również liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak m.in.: Wielicki Bieg Niepodległości, Koncert patriotyczny "Odzyskali, co najlepsze. To Ojczyzna twa.", wspólne śpiewanie młodzieży oraz przedszkolaków.
fot. FOTO Rogalska


Proszowice

W Proszowicach obchodzono setną rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Floriana z Kościelca przemaszerowali spod magistratu na Rynek, gdzie po wciągnięciu flagi na maszt odśpiewano cztery zwrotki Hymnu. Wypuszczono sto gołębi, należących do miejscowych hodowców. Patriotyczne wiersze i piosenki zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kościelcu. Następnie została odprawiona msza w intencji Ojczyzny.

Chrzanów

Formalnej części obchodów towarzyszyły następujące wydarzenia:
• nadanie parku miejskiemu nazwy "100-lecia odzyskania niepodległości" oraz wmurowanie tablicy pamiątkowej,
• odsłonięcie muralu upamiętniającego zasłużonych dla gminy postaci,
• przemarsz uczniów ILO w strojach z epoki,
• koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu EDER,
• wyświetlenie biało-czerwonej flagi na elewacji budynku MOKSiR.

 

Brzesko

Poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy, organizacji, szkół, służb mundurowych, samorządowcy, a także przedstawiciele Sejmu RP, Europarlamentu i wielu mieszkańców gminy Brzesko wzięło udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
O godzinie 10.00 przed budynkiem urzędu miejskiego rozpoczęła się zbiórka mieszkańców, delegacji i pocztów sztandarowych, które następnie przeszły do sanktuarium pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Tam, w intencji Ojczyzny odprawiona została uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem księdza kustosza Józefa Drabika.
Po mszy jej uczestnicy przeszli pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie składali kwiaty. W imieniu mieszkańców gminy biało-czerwoną wiązankę złożyli burmistrz Grzegorz Wawryka z małżonką, wiceburmistrzem Jerzym Tyrkielem, sekretarzem Stanisławem Sułkiem. Kwiaty złożyli też burmistrz elekt Tomasz Latocha w asyście nowowybranych radnych, przewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Ojczyk z radnymi, posłanka Józefa Szczurek-Żelazko, europoseł Edward Czesak, radni miejscy i powiatowi, delegacje policji, straży pożarnej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, księża dekanatu brzeskiego, Jednostka Strzelecka 5029, przedstawiciele Ligi Obrony Kraju, delegacje OSP, Dziecięce Drużyny Pożarnicze z Jadownik i Poręby Spytkowskiej, Związku Harcerstwa Polskiego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Kwiaty pod pomnikiem złożyły także delegacie partii politycznych, związków zawodowych, zakładów pracy, organizacji pozarządowych, spółek miejskich oraz szkół.

źródło:brzesko.pl

Myślenice

W Myślenicach w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polską Niepodległości na terenie Myślenic odbył się szereg wydarzeń
Najważniejsze z nich to:
• Otwarcie Muzeum Niepodległości
• Narodowy Bieg Stulecia
• obchody Święta Niepodległości na myślenickim Rynku z "udziałem" Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bochnia

11 listopada licznie zgromadzone delegacje samorządów, instytucji, szkół, stowarzyszeń, a także mieszkańcy Bochni uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Bocheńskie, centralne obchody rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny, Miasta i Powiatu w Bazylice św. Mikołaja, której przewodniczył tamtejszy proboszcz – ksiądz prałat Ryszard Podstołowicz.
Następnie w uroczystym przemarszu udano się pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920”. Tam uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia.
Po przywitaniu przybyłych gości głos zabrali: Włodzimierz Bernacki – Poseł na Sejm RP, Ludwik Węgrzyn – Starosta Bocheński oraz Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia.
Po wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, a następnie złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz znicze.

Wydarzenia towarzyszące obchodom:

 • Wernisaż wystawy „Olga Stawecka z Bochni. Legionistka – zakonnica”
• Gra miejska „Detektywi na tropie historii” i teleturniej „Wolna i Niepodległa Moja Ojczyzna”
• Czwartkowe Spotkanie Muzealne „A jednak pierwsza była Bochnia! Prawa i mity o pierwszych dniach niepodległości w Galicji Zachodniej.
• „1000 głosów jednym głosem dla Niepodległej” – wspólne odśpiewanie hymnu państwowego na Stadionie Miejskim
• Apel Tradycji Lotnictwa Polskiego
• Odtworzenie Sesji Rady Miasta z grudnia 1918 roku.
• Koncert Chóru Polonijnego „Czerwone Maki” z Białorusi w Domu Bochniaków
• Niepodległościowa Sztafeta Pływacka „100 basenów na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę”
• „Wspólne Bochnian Śpiewanie”
• Otwarcie wystawy „Bochnia w czasach II Rzeczypospolitej”
• Koncert Chóru Polonijnego „Czerwone Maki” z Białorusi w Bazylice św. Mikołaja
• „Koncert Muzyki Polskiej” w wykonaniu uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni
• Harcerski Ogień Niepodległości
• 120. rocznica urodzin generała Leopolda Okulickiego

Pełna relacja zdjęciowa pod adresem http://bochnia.eu/bochenskie-obchody-100-lecia-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci/

W Bochni ,także odbyły się zawody strzeleckie "10 strzałów Ku Chwale Ojczyzny" połączonych ze zbiórką pieniędzy na cel charytatywny

dsc024266
DSC02425
dsc024234
dsc024216
dsc024205
dsc024149
dsc024044
dsc024037
dsc024003
dsc024024

 

 

Dziękuję pracownikom urzędów miast za przesłanie informacji i zdjęć ,które pomogły mi w napisaniu artykułu.

Dariusz Mikoś.