Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej 2017
W tegorocznym konkursie palm w Lipnicy Murowanej zostało zgłoszonych 168 palm w pięciu kategoriach:
- palmy dziecięce (do 3 metrów) - 114
- palmy niskie (od 3 do 7 metrów) - 25
- palmy średnie (od 7 do 14 metrów) - 21
- palmy wysokie (od 14 do 22 metrów) - 5
- palmy najwyższe (powyżej 22 metrów) - 3
Palmy dziecięce były przyjmowane do konkursu i oceniane w biurze organizacyjnym. Każde dziecko otrzymało upominek rzeczowy.
Natomiast palmy niskie, średnie, wysokie i najwyższe oceniała komisja konkursowa, która brała pod uwagę: ułożenie preci, wiązanie, wysmukłość, zdobienie i wysokość. W każdej z powyższych (czterech) kategorii przyznano miejsce najwyższe - grand prix, a później odpowiednio pierwsze, drugie itd.
W tegorocznym konkursie najwyższą palmę wykonał Andrzej Goryl z rodziną (28,59 metra) z Lipnicy Górnej ale nie zdobył najwyższej nagrody. Ta (grand prix) przyznana została rodzinie Andrzeja Leszczyńskiego z Lipnicy Dolnej za palmę wysokości 27,63 metra. Komisja konkursowa przyznała nagrody finansowe i rzeczowe. W tym roku rodzina Leszczyńskich otrzymała nagrodę finansową 3000,-zł ufundowaną przez głównego sponsora konkursu "Społem" PSS w Bochni, wyjazd do Brukseli ufundowany przez Czesława Siekierskiego - posła do parlamentu europejskiego, kosz wędlin ufundowany przez Bacówkę Towary Tradycyjne z Rajbrotu oraz tablet ufundowany przez Galerię Rondo w Bochni.
Oprócz konkursu na najpiękniejszą palmę organizator (Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej) przeprowadził konkurs na najładniejsze stoisko jarmarku wielkanocnego, który corocznie towarzyszy całemu wydarzeniu. Przyznano trzy równorzędne nagrody dla: Józefa Lasika ze Stryszawy, Renaty Piwowarczyk z Rajbrotu oraz Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej.
Około 70 wystawców prezentowało rękodzieło na lipnickim rynku.
Piękna pogoda przyczyniła się do tego ,że jak szacuje Agnieszka Żołna-Zdunek(dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej) w tym roku na konkurs przybyło kilkanaście tysięcy przyjezdnych.
Oprócz tradycyjnych straganów jak zawsze dużym powodzeniem cieszyły się wytwarzane od 1966r. przez rodzinę p.Szymona Kawalca ,lody tradycyjne.Produkowane z naturalnych składników.
Polecam:)
Moim zdaniem najlepsze w Małopolsce.
D.M