Dni Niepołomic 2013

 XXII Dni Niepołomic odbędą się 24-26 maja. Jak co roku w czasie święta miasta nie zabraknie atrakcji i koncertów gwiazd.
Do najciekawszych wydarzeń można zaliczyć:
 
•    Budka Suflera – zespół od dawna oczekiwany w naszym mieście, legenda polskiego rocka. Na scenie występuje od prawie 40 lat. W Niepołomicach zaprezentuje swoje największe hity. Nie zabraknie utworów takich jak „Jolka Jolka pamiętasz”, „Cień wielkiej góry”, „Bal wszystkich świętych” czy „Takie tango”. W dzień koncertu – 26 maja, urodziny obchodzić będzie perkusista zespołu, Tomasz Zeliszewski. Zgromadzonych na parkurze zachęcamy do  odśpiewania artyście gromkiego "sto lat”. 
•    Katarzyna i Cezary Żakowie – małżeństwo aktorów, zaprezentuje program kabaretowy. Cezarego Żaka w duecie z Arturem Barcisiem gościliśmy w Niepołomicach przy okazji otwarcia wyremontowanego Rynku. Tym razem gwiazda serialu Ranczo wystąpi z żoną, w programie opartym na piosenkach Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Para zarówno w życiu jak i na szklanym ekranie jest gwarancją doskonałej zabawy.
•    Gooral – muzyk pochodzący z okolic Bielska-Białej. Jako pierwszy połączył dubstep, muzykę elektryczną i góralski folklor. Debiutancka płyta artysty Ethno Electro powstała w 2011 r. Kolejna pojawi się w sprzedaży w tym roku. Gooral ma w dorobku m.in. nagrodę Machinera za najlepszy debiut, nominacje do fryderyków, wygraną na Radio Waves Festiwal i udźwiękowienie filmu Franka Hurleya "South" z 1919 r. Jego koncerty to wybuchowe połączenie ludzi, kultur i miejsc.
•    Kabaret PUK – krakowska grupa, o której słyszała już cała Polska. Kabaret tworzą aktorzy i kabareciarze współpracujący z Teatrem KTO, Rotundą, czy Stowarzyszeniem PAKA. Umiejętności improwizacyjne występujących sprawiają, że widzowie często biorą czynny udział w spektaklu, stając się jego głównymi bohaterami. W Niepołomicach swój debiut zanotowali 7 kwietnia w MCDiS. Ich występ spowodował zaproszenie na uroczystość otwarcia tegorocznych Dni Niepołomic.
•    Mateusz Ziółko z zespołem – finalista programu „Mam Talent” zaprezentuje się w repertuarze brytyjskiej grupy wszech czasów. Koncert Queen Story rozgrzeje publiczność i nastroi przed występem Budki Suflera. W czasie koncertu usłyszymy najbardziej znane i lubiane utwory zespołu Queen.
•    Krakow Reggae Band  kwartet z Krakowa. Wiodącym kierunkiem zespołu jest prezentacja światowych klasyków reggae oraz nadawanie reggae\'owego pulsu znanym utworom spoza gatunku. W czasie swoich koncertów łączą klasyczny styl reggae i energetyczny dancehall, zarówno w autorskich kompozycjach jak i interpretacjach znanych utworów.
•     Agnieszka Rösnerówna i Edward Zawiliński  gospodarze Spotkania przy Czakramie, cyklu spotkań łączących muzykę z humorem. W Piwnicy Gotyckiej Zamku Królewskiego występują od 18 grudnia 2009 r. Za przyczyną Agnieszki Rösnerówny i Edwarda Zawilińskiego gościliśmy w Niepołomicach m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Marcina Dańca, Krzysztofa Piaseckiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Grzegorza Turnaua, czy Artura Andrusa. Występ artystów kabaretu Loch Camelot na otwarcie Dni Niepołomic jest już tradycją. Tegoroczne spotkanie będzie promocją płyty „Niby NiC”, nagranej z kwartetem smyczkowym Alla Breve.  
•    BBZ – zespół tworzony przez dwie siostry Luizę Zając i Dominikę Bujas. Luiza komponuje, śpiewa i gra na perkusji, Dominika śpiewa i gra na gitarze basowej. Zespół BBZ ze względu na dobór instrumentów brzmi nieco jazzowo, ale repertuar ma bardzo różnorodny. Wykonuje przede wszystkim własne piosenki z optymistycznym przesłaniem, czasami wzbogacając repertuar o standardy jazzowe. Właśnie wydał swoją pierwszą płytę pt. „Zaproszenie”. Zespół zaśpiewa w czasie Nocy Poetów, w sobotę 25 maja.
•    RAZEM – piknik Royal Canin  specjalnie dla mieszkańców Niepołomic firma Royal-Canin przygotowała piknik rodzinny. Podczas spotkania będziemy mogli podziwiać pokazy psich umiejętności, wziąć udział w konkursach i zabawach dla dzieci, poznać różne formy rekreacji, a także sprawdzić swoją wiedzę w konkursie dla właścicieli psów i kotów.
•    Ogólnopolski Dzień Golfa – zaprasza Royal Kraków Golf & Country Club. 26 maja na polu golfowym w Ochmanowie będzie można spróbować swoich sił w golfie. O godz. 10.00 rozpoczną się prezentacje i lekcje pokazowe.
•    Morvan Nivernais – francuska grupa folklorystyczna. Tworzą ją osoby pochodzące z regionów Morvan Nivernais, a mieszkające w Orleanie i okolicach, w tym w Saint Jean de la Ruelle. Kultywują oni wielowiekowe tradycje swoich przodków. Grupie muzycznej złożonej z osób grających na dudach, lirze korbowej i na akordeonie diatonicznym, towarzyszą pary tancerzy, prezentujące tradycyjne stare tańce: branle (większość kroków tańczona jest na boki, w prawo i w lewo), bourrée (żywiołowy taniec pozwalający tancerzom na dużą inwencję i improwizację) i „sauteuse” (trudny, figuratywny taniec), jak również podczas tańców, które pojawiły się na wsiach francuskich w wiekach XVIII i XIX: „gigue”, polek i mazurków.
•    Wesołe miasteczko z Czech – to już tradycja Dni Niepołomic. W ubiegłym roku oprócz znanych, najczęściej odwiedzanych urządzeń, nowością było kino 5D. Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku miasteczko będzie funkcjonowało na terenie zielonym za budynkiem plebanii.
 
 
D.M